קירות תמך

מתוך Wikinof

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

[עריכה] מהו קיר תמך

מבנים תומכי קרקע הינם עזרים סטרוקטוראליים המשמשים באדריכלות נוף ובאדריכלות לאכלס שינויים בגבהים השונים של הקרקע; שינויים העולים על השיפועים הטבעיים של הקרקע המקומית הקיימת (1X1.5 לערך).

עזרים אלו כוללים לא רק מבני קירות, אלה גם מבני גדות מים מחוזקים כגון אבני לקט, יריעות בד וצמחיה. כל העזרים האלו, ללא קשר לצורתם או לחומר ממנו הם עשויים, חייבים לעמוד בלחצי הקרקע ובשאר כוחות דומים הפועלים עליהם, למשל משקל ותנודות רכבים וכן השפעת לחות ומים.

על מבנה תומך יכולים להיות מופעלים כוחות שונים ולכן אנו נדרשים לדאוג לבל יזוז המבנה לכיוון X או Y, שקיעה והיפוך.

הכוחות הפועלים על מבנה תומך קרקע הינם חומרי עפר וחומר שפיך אחר. כוח אקטיבי זה השואף להזיז את הקיר, הינו לחץ האדמה הנתמכת הפועל על המבנה. כמו כן ישנו הכוח אשר המבנה מפעיל על האדמה שבצידו האחר (דחיפה) והוא לחץ פסיבי. לחץ זה הוא כוח הנוצר מהתנגדות הקרקע לכוח שהמבנה מפעיל עליה.

הלחץ על המבנה יכול להיגרם ממספר גורמים משתנים, למשל סוג הקרקע ותכונותיה, צפיפות הקרקע או זווית השיפוע הטבעי שלה. כמו כן מוסיפים לעוצמת הכוח, זווית החיכוך הפנימי וגובה שטח המגע של המבנה עם הקרקע. כמו כן מים, משקעים רבים עלולים להוות סכנה ולהעלות את כמות העומס המופעלת על המבנה.

ישנה חשיבות מיוחדת לשחרור הלחצים הנוצרים כתוצאה מהצטברות מים מאחורי הקיר. במידה ומים אלו לא ינוקזו החוצה ביעילות, יגבר העומס האופקי על הקיר. הניקוז נעשה באמצעות "צינורות-ניקוז", אלו יצוקים בתוך הקיר ועוברים לרוחבו. כמו כן, חשוב ליצור חסמים המסננים אגרגטים, על ידי שימוש בבד גיאוטכני ואבני סינון בקצה הצינור הפוגש את הקרקע בצידו הפנימי של הקיר. זאת על מנת להימנע מחסימת הצינורות על ידי סחף עפר – בעיקר בקרקעות כבדות.

המרחקים הרצויים בין צינורות הניקוז הינם בין אחד וחצי לשני מטרים בכיוון אופקי ואנכי. הקוטר המינימאלי הרצוי בצינורות אלו הינו "2.


[עריכה] השימושים של מבנים תומכי קרקע

מבנים אופייניים אלו מעוצבים לשמש למטרה אחת או יותר:

  • להגן על מדרונות תלולים מסחף אם בשל התנאים בהם הם מצויים או כחלק מאסטרטגיית תחזוקה כתוצאה משינויים מבניים באזור.
  • להגן על עצים לשימור העומדים בפני סכנת התמוטטות או קריסה.
  • להכיל מערכת תנועה ורטיקאלית כגון מדרגות או רמפות.
  • בניית מערכות כבישים באזורים משופעים.
  • למקסם פוטנציאל פיתוח או בניה באזורים משופעים.
  • שימוש בדירוג כאשר ישנו שטח מצומצם האוסר פתרונות של בניה מדורגת (למשל בגבולות בניין, בניינים קיימים ועצים לשימור).
  • בניה מדורגת התורמת להדגשת תפקודו של המבנה.
  • השגת מראה אחיד בהצעה לפיתוח בהקשר למצב הקיים של האתר והסביבה.
קיר תומך ופרגולה - פארק נשר, קק"ל
קיר תומך ופרגולה - פארק נשר, קק"ל

כלים אישיים